Ikääntyvien yliopisto on tieteestä, kulttuurista ja itsensä kehittämisestä kiinnostuneiden ihmisten tapaamispaikka. Osallistujilla ei ole ikä- tai pohjakoulutusvaatimuksia. Kaikki ovat tervetulleita. Esitelmätilaisuuksissa ja niihin liittyvissä keskusteluissa tieto ja elämänkokemus kohtaavat. Samalla voi solmia uusia sosiaalisia kontakteja, viihtyä ja virkistyä.
Ikääntyvien yliopisto tarjoaa lukukausittain sarjan asiantuntijaluentoja. Luennoilla on aina aikaa keskusteluille ja kysymyksille. Opiskelu ei ole suorituspainotteista, eikä tenttejä järjestetä. Pääpaino on aktiivisella keskustelulla ja pohdinnalla.
Suomessa ikääntyvien yliopistotoimintaa järjestetään jo noin 80 paikkakunnalla. Kokkolassa toiminta on alkanut vuonna 1991.
ILMOITTAUTUMINEN JA MAKSUT
Osallistumismaksut:
1 luentokerta (= tutustuminen) 10 € / hlö
2-5 luentoa (= lukukausi) 35 € / hlö
Osallistumismaksut laskutetaan.
Tilaisuuksiin ei tarvitse ilmoittautua.
TIEDUSTELUT
Keski-Pohjanmaan kesäyliopisto,
puhelin 045 2660 380
riikka.asikainen@kpkesayliopisto.fi
SYKSYN 2026 OHJELMA
Syksyn luentosarjan paikka varmistuu elokuussa 2026.
ke 26.8. klo 14-15.30 Revontulien synty ja esiintyminen
– yliopistotutkija Heikki Vanhamäki Oulun yliopiston Avaruusfysiikan ja tähtitieteen tutkimusyksikkö
ke 23.9. klo 14.-15.30 Tekoäly arjessa
– yliopistonopettaja KTT Veikko Halttunen Jyväskylän yliopisto
ke 28.10. klo 14-15.30 Drooniluento
– aihe ja luennoitsija täsmentyy myöhemmin
ke 18.11. klo 14-15.30 Muistaminen, unohtaminen ja
aivojen hyvinvointi
– professori, filosofi ja tietokirjailija Juha T. Hakala
ke 2.12 klo 14-15.30 Aivojen puhdistuminen nukkuessa
– tutkija Heta Helakari Oulun yliopisto
Kurssin tiedot
- Tunti 0
- Quiz 0
- Kesto Lifetime access
- Taso All levels
- Kieli suomi
- Kouluttaja 0
- Arviointi Self






